Ana SayfaKitap
  • Zeyni Efendi’nin Envarü’l-Hüda’sı Üzerine Dil İncelemesi  Resimleri
Zeyni Efendi’nin Envarü’l-Hüda’sı Üzerine Dil İncelemesi  Resimleri
Yazar:
Yayınevi:
Sayfa Sayısı:
266 sayfa
Kağıt Kalitesi:
Cilt Tipi:
Basım Yılı:
2019
Baskı Sayısı:
2
Liste Fiyatı:
40 TL

Zeyni Efendi’nin Envarü’l-Hüda’sı Üzerine Dil İncelemesi - Kitap Fiyatları

Fiyat bilgisi bulunamadı

Zeyni Efendi’nin Envarü’l-Hüda’sı Üzerine Dil İncelemesi Fiyat Geçmişi

1 Yıl 6 Ay 3 Ay
Sponsorlu
Ekran Boyutu
Ekran Çözünürlüğü
İşlemci Modeli
Kampanyaya Git

Zeyni Efendi’nin Envarü’l-Hüda’sı Üzerine Dil İncelemesi - Kitap Detayları

Temel Bilgiler

Basım Bilgileri

Diğer Bilgiler

  • Liste Fiyatı 40 TL
Tanıtım

“16. yüzyıl, Eski Anadolu Türkçesinin yerini Osmanlı Türkçesine bıraktığı bir dönemdir. Farsçayı şiir dili ve Arapçayı bir edebiyat ve ilim dili olarak kabul edip önemli eserlerin ortaya konulduğu bir dönemdir. Yazarı hakkında pek bilgi bulunmayan Envârü'l-Hüdâ adlı eser; genel olarak dinî bir eserdir ve Kurân-ı Kerim'den aldığı ayetlerle ve hadislerle okura nasihat vermenin yanı sıra içinde türlü türlü hikâyeler barındırmaktadır. Ayrıca metinlerde bazı başlıklarda korkudan, açlıktan, nurdan ve kıskançlıktan bahsedilmektedir. "Münacat, mesnevi, naat" gibi şiir türleri bulunmaktadır.

Metin harekeli olduğu için kolay okunabilir. Nesih yazı türüyle yazılmıştır. Dil açısından ise yalın, kolay ve anlaşılabilir bir dille yazılmıştır. Yazarın en başarılı olduğu nokta, yazdığı şiirler içinde ayetleri kullanarak şiirlere uydurmaktır.

Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde metnin yazıldığı dönemle ilgili imla, ses bilgisi ve şekil bilgisi açısından incelenip o dönemdeki edebî dilin kullanım şekli hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde "Oktay New" fontu kullanılarak metnin transkripsiyonu yapılmış ve metinde geçen bütün özel isimler hakkında dipnotlarda bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise alfabetik sırayla olmak üzere sözlük ve dizin sunulmuştur.”

Zeyni Efendi’nin Envarü’l-Hüda’sı Üzerine Dil İncelemesi Yorumları (0 yorum)
Yorumları Sırala
  • Yeni
  • Eski
  • Faydalı
  • Olumlu
  • Olumsuz

Sitemizi kullanarak, çerez kullanımına izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi için Çerez Politikası.
Copyright © 2014-2020 Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası İletişim Facebook Twitter Epey UK

* Sitemizde yer alan bilgiler üzerine büyük bir hassasiyet göstersek de tüm bilgilerin %100 doğru olduğu garanti edilememektedir.
* Ürün fiyatları ve satılan ürüne ait özellikler satıcıdan doğrulanmalıdır. Fiyat listelerinde tüm satıcılar yer almayabilir.
* Epey.com; içeriğinde bulunan eksik veya hatalardan, buna bağlı yapılan tüm işlemler ve zararları ile 3. kişilere ait zararlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.